14 C
Palanga
2024 / 03 / 28

Gyvenimą apsunkinančią ligą išsėtinę sklerozę sustabdė vaistais

Ar jau skaitėte?

Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas pataria nedelsti ir vos pajutus neįprastus simptomus kreiptis į medikus. Nuotrauka Zitos Katkienės.

Jaunus žmones užklumpanti klastinga liga išsėtinė sklerozė nors ir neišgydoma, bet vis dažniau pažabojama naujos kartos imunoterapiniais vaistais. Atvejai, kai ligą pavyksta sustabdyti ilgam, jau nebestebina. Tačiau gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas sako, kad sėkmės atvejų galėtų būti ir daugiau, jei žmonės, pajutę pirmuosius ligos požymius, kreiptųsi į medikus. Tačiau tai nėra lengva, nes liga vystosi lėtai, simptomai pasireiškia ir silpnėja arba visai išnyksta, tad žmogus mano esąs visiškai sveikas. Todėl ypač pasiseka, kai liga diagnozuojama ankstyvos stadijos ir skirti vaistai padeda sustabdyti ligą.

- Reklama -

Ligos požymiai apsunkina gyvenimą

Klastinga liga išsėtinė sklerozė Aureliją (vardas pakeistas) užklupo jaunystėje. Iki tol niekuo nesirgusi jauna moteris pajuto, kad blogėja jos regėjimas. Moteris kreipėsi į šeimos gydytoją, kuris išrašė siuntimą pas neurologą.

Tai, kad apakimas viena akimi gali būti nervų uždegimo – neurito priežastimi, Aurelija ir sužinojo, apsilankiusi pas neurologą. Bet ši diagnozė – ne paskutinė. Neurologas jai skyrė magnetinio rezonanso tyrimą. Rezultatas pribloškė, jai diagnozuota išsėtinė sklerozė. 26-erių metų moteris susirado šios ligos aprašymus ir sužinojo, kad jos laukia vienas pablogėjimas po kito: nematys, nevaikščios, nelaikys šlapimo, sės į neįgaliojo vežimėlį. Šiandien, praėjus 15 metų, Aurelija ir mato, ir vaikšto, net ir kūdikio susilaukė – ligą pavyko sustabdyti prieš 11 metų pradėtais naudoti imunoterapiniais vaistais.

Tačiau iki to ligos požymiai, apsunkinantys gyvenimą, sekė vienas po kito. Akies nervų uždegimą, vedusį link apakimo, pavyko įveikti leidžiamais imunoterapiniais vaistais. Aurelija pamena varginantį gydymą, lydimą vaistų pašalinių požymių. Apakimą pavyko įveikti.

Aprimo ir ligos požymiai, moteris jautėsi puikiai. Netikėtai, praėjus šešeriems metams, liga vėl priminė save.

- Reklama -

„Su šeima poilsiavome Palangoje. Labai stipriai įdegiau ir vakare pajutau, kad nutirpo kojų pirštai“, – pasakoja moteris.- Kojos tapo vis sunkesnės ir sunkesnės, nelanksčios, vaikščioti tapo vis sudėtingiau“.

Naujieji vaistai sustabdė ligą

Taikomas gydymas hormoniniais vaistai pasiteisino ir po 2-3 mėnesių kojos palengvėjo. Neurologas patvirtino, kad įvyko ligos remisija. Tačiau įvyko dar ir tai, apie ką moteris svajojo daugelį metų – ji pastojo. Nėštumo metu nebuvo taikomas gydymas hormonais, tad liga vėl ėmė rodyti savo požymius. Pirmiausia apsunko kojos.

Dukrytė gimė ir augo sveika. Pradėjo lankyti darželį. Tačiau tik metus moteris pajėgė vaiką vedžioti į ugdymo įstaigą, nes vaikščioti tapo labai sunku, kojos tarsi būtų sugipsuotos, nepajudinamos. Skirtas gydymas mažai tepadėjo.

- Reklama -

Prieš ketverius metus Aurelijai pakeistas gydymas – skirti lašinami imunoterapiniai vaistai.

„Kas tris savaites reikia ateiti į Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, kur ir sulašinami vaistai“, – pasakoja moteris ir džiaugiasi, vėl galinti vaikščioti, nes liga vėl pažabota.

Aurelija žino, jog šis gydymas valstybei kainuoja labai daug – už vieną ampulę tektų mokėti 1600 eurų.

Neseniai buvo atliktas magnetinio rezonanso tyrimas. Rezultatai džiuginantys – naujų ligos židinių nėra.

Aurelija sako, jog tam, kad sergant autoimunine liga galėtų gyventi visavertį gyvenimą, vien vaistų nepakanka. Ji nuolat lanko reabilitaciją, lankstumą ir koordinaciją lavinančius pilates užsiėmimus. Kineziterapeutas įvertino funkcines galimybes ir sudarė tinkamiausią jai kineziterapijos programą. Nors fizinis krūvis greitai išvargina, bet Aurelija stengiasi nepasiduoti ir pati kovoti su liga.

Visi negalavimai – nuo psichoemocinės būklės stabilumo

Sakoma, kad visos ligos prasideda nuo nervų. Šis posakis ypač tinka, kalbant apie išsėtinę sklerozę – permainingą ligą, kurios pradžia gali būti bet kuris nervas, nuo kurio ji sėjasi po visą organizmą, pakenkdama daugeliui kitų organų. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojo neurologo Andriaus Kazlausko, medikai išsėtine skleroze vadina lėtinę, progresuojančią ir labai luošinančią centrinės nervų sistemos ligą. Sergantiems išsėtine skleroze pamažu nyksta nervines ląsteles supantis dangalas mielinas. Dėl to įvairiose galvos ir nugaros smegenų srityse susidaro uždegiminiai židiniai, virstantys sklerozinėmis plokštelėmis, kurios apima vis kitas smegenų dalis, todėl liga progresuoja.

Šia liga suserga jauni 15-25 metų žmonės, aktyvūs ir darbingi. Susirgę ir nesigydydami per 10-15 metų tampa neįgalūs, slaugomi ligos patale.

Respublikinės Šiaulių ligoninėje Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas A. Kazlauskas sako, kad Šiauliuose sergančiųjų išsėtine skleroze yra apie 400. Per 120 klastingos ligos varginamų žmonių yra susibūrę į sergančiųjų išsėtine skleroze draugiją, tad drauge ne tik leidžia laisvalaikį, bet ir sprendžia dėl ligos iškylančias socialines, gydymo problemas, dalinasi patirtimi, įgūdžiais. Gydytojas sako, jog labai svarbus artimas sergančiųjų ir jų šeimos narių ryšys, pagalba. Sergantiems šia liga silpsta pažintinės funkcijos, todėl labai svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą vaistais ir sustabdyti šį procesą. Pagalbos reikia ir tada, kai silpsta regėjimas, blogėja eisena, vargina nuovargis, sutrinka emocinės reakcijos.

Kiekvieno gydymas individualus

Respublikinės Šiaulių ligoninės neurologai imunoterapiją vienuolika metų taiko sergančiųjų išsėtinė skleroze – lėtine, progresuojančia ir labai luošinančia centrinės nervų sistemos liga, gydymui. Pasak neurologo Andriaus Kazlausko, šia liga suserga jauni, aktyvūs, darbingi žmonės, o susirgę tampa neįgalūs.

Išsėtinės sklerozės gydymui yra šešiolika preparatų, tačiau jie visi skirti tik valdyti ligos eigą, kol kas išsėtinė sklerozė nėra pagydoma. Visi vaistai yra imunoterapiniai.

Recidyvuojančiai ir remituojančiai išsėtinei sklerozei gydyti skiriami imunomoduliatoriai. Sunkioms progresuojančioms formoms gydyti skiriami imunosupresantai.

Visiems sergantiems išsėtine skleroze taikomi labai brangūs, imuninę sistemą veikiantys vaistai. Vaistai skiriami individualiai, kuris vaistas veiksmingiausias, lemia sutrikimo lokalizacija. Kuo anksčiau pacientas pradedamas gydyti imunoterapija, tuo rezultatai geresni – sulėtinama ligos eiga, ligonis išlieka darbingas, mažai priklausomas nuo kitų pagalbos. Labai svarbus ir paciento santykis su savo liga. Rezultatai stabilesni kuomet ir ligonis rūpinasi savo darbo-poilsio režimu, mitybos reguliarumu ir nuosaikumu, skiria dėmesio savo organizmo fizinei būklei, emociniam stabilumui. Ne tik vaistai su gydytoju nulemia ligos eiga.

Pasak neurologo, kiekvieno paciento gydymas individualus. Gydymui skiriami ligos eigą modifikuojantys vaistai. Paūmėjimo metu skiriamos didelės dozės imunosupresantų arba gydymas plazmoforezėmis. Ligos eiga kontroliuojama imunomoduliatoriais bei biologinės terapijos preparatais. Prieš keletą mėnesių Lietuvoje patvirtinti ir jau pradėti naudoti preparatai Ocrevus ir Mavenclad – didžiausia naujiena ir puiki žinia sergantiems išsėtine skleroze.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas Andrius Kazlauskas pataria nedelsti ir vos pajutus neįprastus simptomus kreiptis į medikus. Nuotrauka Zitos Katkienės.

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė

 

Sveikatos.info – https://www.facebook.com/kaipsveikagyventi/

 

- Reklama -

Kaip išvengti nugaros problemų?

Nugaros skausmas yra viena iš labiausiai paplitusių būklių, su kuria susiduria žmonės visame pasaulyje. Apskaičiuota, kad iki 80% suaugusiųjų bent kartą gyvenime patiria nugaros skausmą. Tai dažnai nutinka dėl netaisyklingos laikysenos, mankštos stokos, sėdimo...

Palangoje įrengtas grynuosius pinigus priimantis „Luminor“ bankomatas

Geros naujienos „Luminor“ banko klientams Palangoje – klientų pageidavimu mieste įrengtas pirmasis grynuosius pinigus priimantis „Luminor“ bankomatas. „Nuolat stengiamės atitikti savo klientų poreikius ir atsižvelgti į jų prašymus, todėl mieste įrengėme jų pageidautą bankomatą. Dabar...

Kokių priemonių reikia norint nepriekaištingai atlikti nagų priauginimą?

Nagų grožis labai svarbus visoms savimi besirūpinančioms moterims todėl, kad sutvarkyti ir dailiai nulakuoti nagai atrodo tvarkingai ir leidžia Jums jaustis estetiškai patraukliai. Taigi, nagų priauginimo procedūros, kurios leidžia merginoms turėti ilgesnius, tvirtesnius ir...

Svarbi informacija norint saugiai pervežti didelius krovinius

Prieš vežant didelius krovinius, būtina atlikti išsamų rizikos įvertinimą. Šiame vertinime turėtų būti nustatyti visi galimi pavojai, įskaitant kliūtis maršrute, oro sąlygas ir krovinio svorį bei matmenis. Rizikos vertinime taip pat turėtų būti įvertintas...

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...