Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Tinkamos medaus laikymo sąlygos

medusŠiandien vis daugiau kalbama apie medaus teikiamą naudą, o bitininkystė tampa vis populiaresne žemės ūkio šaka. Bitininkystė yra bičių laikymas ir jų priežiūra, siekiant gauti medų, vašką ar kitus produktus (bičių duoną, pienelį, bičių pikį ir pan.). Šiandien labiausiai vertinamas produktas – medus.

Medus yra ne tik saldus maisto produktas, mėgstamas vaikų ir saugusiųjų, bet ir vaistas, žinomas jau nuo seniausių laikų, naudojamas įvairioms ligoms gydyti – šiandien bitininkystė vertinama ne tik smaližių, bet ir tų, kurie siekia išgyti nuo peršalimo, slogos ar kitų infekcinių ligų. Be to, meduje gausu gliukozės ir fruktozės, o šios medžiagos suteikia energijos, gerina širdies veiklą. Medus stiprina imuninę sistemą, pašalina iš organizmo nuodingąsias medžiagas, gerina vegetacinės nervų sistemos veiklą ir virškinimą. Nors medus pasižymi ypač naudingomis žmogaus sveikatai savybėmis, nereikia medaus vartoti daug. Retais atvejais jis gali sukelti alergiją, be to, medaus turėtų mažiau vartoti ir nutukę asmenys, nes meduje esantys angliavandeniai virsta riebalais. Didelis medaus kiekis gali pažeisti kasos funkciją, sutrikdyti žarnyno veiklą.

Kad medus kuo ilgiau išlaikytų visas gerąsias savo savybes, jį reikia tinkamai laikyti. Specialistai, kurie jau ilgus metus domisi medaus gaminiais, siūlo medų laikyti patalpoje, kuri yra sausa ir gerai vėdinama (pvz., rūsys, šaldytuvas). Optimali medaus laikymo temperatūra yra 5–10 °C. Geriausia medų laikyti moliniuose, stikliniuose ar mediniuose induose. Plastikas ir jo gaminiai medui yra pavojingi ir šių bei kitų dirbtinių medžiagų reikėtų vengti. Medus turi būti laikomas tik sandariai uždarytuose induose.

Plastikas šiandien plačiai vartojamas dėl žaliavos pigumo, cheminių savybių bei perdirbimo galimybių. Tačiau plastikas skleidžia daugybę aplinkai ir žmogaus sveikatai kenksmingų medžiagų, todėl kiekvienas, besirūpinantis savo sveikata, turėtų vengti plastikinių gaminių. Bitininkystė savo veiklai ir pagamintiems produktams kelia aukštos kokybės reikalavimus, todėl bitininkai investuoja ne tik į bites, bet ir į jų produktų maistingumą. Aukštos kokybės medus yra gaminamas tik mediniuose aviliuose ir laikomas tik stiklinėje taroje. Siekiant išvengti nuodingų medžiagų patekimo į produktą, plastikas yra ypač kritikuojamas.

Bitininkystė, kurios tikslas – ypač aukštos kokybės medus, rūpinasi ne tik tinkama pakuote ar tinkamomis medaus laikymo sąlygomis, bet ir bičių sveikata. Maitinant bites nenaudojamos jokios papildomos medžiagos ar modifikuoti priedai. Europos Komisija taip pat siekia apriboti pesticidų, kurie yra pavojingi bitėms naudojimą – taip siekiama apsaugoti bičių populiaciją. Tačiau toks Europos Komisijos sprendimas nors ir džiugina bitininkus, liūdina rapsų augintojus, kuriems pesticidai yra reikalingi geram rapsų derliui.

Kiekvienas, besirūpinantis savo sveikata, žino ir gydomąją medaus galią. Bitininkystė ir jos produktai šiandien yra vertinami visame pasaulyje. Apie aukštą lietuviško medaus kokybę kalbama jau gana ilgai, tad didelė medaus produktų dalis yra parduodama užsienio klientams.

(Visited 138 times, 1 visits today)
123456